11 mitów o ubezpieczeniach

Mity towarzyszą nam od zawsze. Mamy z nimi do czynienia w każdej dziedzinie życia. Choć w każdej opowieści kryje się ziarno prawdy, to nie można polegać na nich w 100 procentach.

Nie inaczej jest w branży ubezpieczeniowej, która również obrosła w wiele niewłaściwych przekonań. Sprawdź, co Ty myślałeś na ich temat

      1. Jak nie jeżdżę, to nie potrzebuję OC.

Takie myślenie może Cię słono kosztować. Każdy zarejestrowany pojazd powinien mieć ważne ubezpieczenie. Obecnie nie tylko policja może sprawdzić, czy takie ubezpieczenie posiadamy. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny posiada program, który weryfikuje dużo więcej pojazdów niż sama policja.Więcej o działaniach UFG i wysokościach kar znajdziesz w tym miejscu. Zapoznaj się z tym wpisem.

       2. Ubezpieczenie należy wypowiedzieć najpóźniej 30 dni przed końcem jego trwania.

Decydując się na zmianę Towarzystwa Ubezpieczeniowego nie trzeba robić tego już 30 dni przed końcem trwania polisy. Wg obowiązującego prawa – bo trzeba wiedzieć, że to państwo reguluje wszystkie kwestie związane z obowiązkowymi ubezpieczeniami komunikacyjnymi, a nie ubezpieczyciele- OC można wypowiedzieć na 1 dzień przed zakończeniem obecnej umowy.Tu pobierzesz wzór wypowiedzenia OC.

        3. Na ubezpieczeniu zbywcy mogę jeździć tylko 30 dni

Kupiłeś samochód i polisa zbywcy obowiązuje jeszcze powiedzmy 8 miesięcy. To świetnie. Sprawdź, czy zbywca opłacił składkę i korzystaj z ubezpieczenia przez cały czas jej trwania. Musisz jednak sprawdzić, czy firma ubezpieczeniowa nie zrobi rekalkulacji składki i nie nałoży na Ciebie jakieś dodatkowej opłaty. Np. za mniejszą zniżkę. Ubezpieczenie po zbywcy możesz wypowiedzieć w dowolnym momencie jego trwania. Możesz zrobić to 1 dzień po zakupie samochodu, a możesz za pół roku – jeżeli tak długo polisa jest jeszcze ważna.

Pamiętaj o odpowiednim wypowiedzeniu OC.

        4. Jadąc za granicę wystarczy zabrać kartę EKUZ

Karta EKUZ powinna być w portfelu każdego, kto wyjeżdża poza Polskę. Ale uwaga!!! Z kartąotrzymasz pomoc medyczną na tej samej zasadzie, co mieszkańcy danego kraju. A to, co jest płatne dla nich, będzie też płatne dla Ciebie. Rachunek za pomoc ratowników, czy transport medyczny helikopterem pokryjesz tylko z odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego.

        5. OC przedłuża się automatycznie.

Zgadza się. Ale pod jednym warunkiem. Na ostatniej polisie nie masz żadnych zaległości. W przeciwnym wypadku polisa zostanie rozwiązana, a Ty możesz spodziewać się kary z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

        6. Sprzedałem samochód, więc za niewykorzystaną polisę                        otrzymam zwrot pieniędzy.

Nic bardziej mylnego. Sprzedając samochód masz obowiązek przekazać nabywcy aktualne ubezpieczenie. Ten ma prawo korzystać z Twoje polisy na tych samych zasadach, co Ty. I to do końca jej obowiązywania. Tak naprawdę, to od dobrej woli kupującego zależy, czy otrzymasz zwrot części składki za niewykorzystany okres ubezpieczenia. Nabywca musi wypowiedzieć Twoją polisę i im szybciej to zrobi, tym większy zwrot otrzymasz. Do wypowiedzenia OC przez nabywcę idealnie sprawdzi się dokument, który przygotowałem.

         7. OC chroni mój samochód.

Często słyszę, jak osoba mówi, że ma uszkodzony samochód i naprawi go z OC. Tak niestety nie się nie da. Ubezpieczenie OC chroni Cię przed konsekwencjami wyrządzenia komuś szkody. A swój pojazd naprawisz, jeżeli zainwestujesz w ubezpieczenie Autocasco.

         8. NNW jest obowiązkowe.

„ To obowiązkowe dla pasażera. Bo to musi być.” Często słyszę takie wypowiedzi. Otóż nie, nie musi. Ubezpieczenie nnw nie jest obowiązkowe. Zastanawiałem się skąd taka opinia. Po czasie doszedłem do wniosku, że to przez zabieg, jaki stosują Towarzystwa Ubezpieczeniowe. Bardzo często na ofertach klienci otrzymują ubezpieczenie OC i NNW właśnie. Choć dodatkowa polisa NNW jest ciekawym uzupełnieniem, to jest to zabieg wykonywany celowo.

         9. Ubezpieczenie na życie wykupię w każdej chwili.

Przykro mi, ale jesteś w błędzie. Wiesz kto najczęściej pyta, o ofertę ubezpieczenia na życie? Osoba, która ciężko zachorowała, bądź spotkała się w swoim otoczeniu z przykrym zdarzeniem.  Przede wszystkim do ubezpieczenia na życie nie może przystąpić każdy. Tak, tak. Dobrze czytasz. Należy spełnić określone warunki. Trzeba być w odpowiednim wieku i przejść ankietę medyczną. Im później się zdecydujesz, tym składka za ochronę będzie wyższa.

         10. Polisę turystyczną dostałem od biura podróży, więc o nic nie muszę się martwić.

Lepiej taka niż żadna można by powiedzieć. W tym wypadku jednak warto zerknąć do warunków, jakie proponuje biuro i dokładnie się z nimi zapoznać. Tam niestety często znajdziesz  masę wyłączeń i ograniczeń, oraz bardzo niskie Sumy Ubezpieczenia. Pamiętaj.Ubezpieczenie Kosztów leczenia na wyjazd do Europy powinny opiewać na 120 tys zł i na 400 tys zł gdy wyjeżdżasz poza Stary Kontynent.

          11. Polisę trudno kupić.

Znowu błąd. Wcale nie musisz pędzić na złamanie karku, tylko po to, aby kupić polisę.  Możesz do mnie zadzwonić, napisać maila, lub dać mi znać na Facebooku;) Przez te kanały możesz poznać ofertę i ją zaakceptować. A gdy to zrobisz, to polisę wyślę do Ciebie pocztą, lub osobiście ją przywiozę – jeżeli będę mieć taką możliwość. Oczywiście nie zabraniam wizyt w biurze. Te zawsze będą mile widziane.

Widzisz. Sporo tych błędnych przekonań.

A może Ty słyszałeś coś, z czym się nie zgadzasz i chciałbyś poznać moje zdanie na ten temat? Napisz w komentarzu, co nie daje Tobie spokoju, a postaram się rozwiać wszelkie wątpliwości.