Oc dla młodego kierowcy

3 (+1) skuteczne sposoby na tańsze OC dla młodego kierowcy

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, dla każdego zarejestrowanego w Polsce pojazdu i myślę, że nie muszę nikomu o tym przypominać. Domyślam się też, że każdy młody kierowca wie, ile przyjdzie mu za ubezpieczenie zapłacić. Nie są to małe pieniądze, więc co początkujący kierowca może zrobić, żeby składka za OC nie wyrwała go z butów? Może skorzystać z 3 skutecznych sposobów na jej obniżenie.

Ubezpieczenie OC dla młodych kierowców jest drogie z wielu względów, a o tym jakie czynniki mają wpływ na cenę polisy OC przeczytacie tutaj. Znajdziesz tam 8 czynników, które decydują o wysokości ubezpieczenia.

Wracając do tematu, to co młody kierowca może zrobić, żeby składka OC nie kosztowała więcej, niż sam samochód?

Współwłaściciel.

Pierwsze co powinien zrobić, to znaleźć osobę, która zostanie współwłaścicielem samochodu. Nie może to być pierwsza lepsza osoba. Musi to być ktoś, kto będzie starszy od Ciebie( nie będzie miał zwyżki, za młody wiek) i kto będzie posiadał zniżki za bezszkodową jazdę. Doświadczony kierowca może mieć 60% zniżki na ubezpieczenie OC, więc dobra historia Twojego współwłaściciela znacząco wpłynie na obniżenie składki Twojego OC.

Marka i model samochodu.

Inna kwestią, którą młody kierowca powinien wziąć pod uwagę, to wybór samochodu na swoje pierwsze auto.  Towarzystwa  Ubezpieczeniowe inaczej patrzą na właścicieli szybkich i mocnych samochodów, a inaczej na kierowców pojazdów uznawanych za bardziej ” oszczędne”.  Dlaczego tak się dzieje?

Wszystko przez statystyki, które jasno mówią, że połączenie niedoświadczonego kierowcy z mocnym samochodem, to większe ryzyko wystąpienia szkody.  Może warto zastanowić się, czy na pierwsze auto wybrać przykładową Corsę, niż BMW Serii 5 ?

Budowa historii ubezpieczeniowej.

Z pewnością zbieranie zniżek, to nie jest najważniejszy problem nastolatków, więc ten pomysł dedykuję ich rodzicom. Budowa pozytywnej historii ubezpieczeniowej trwa latami, więc dlaczego nie zacząć jej, gdy Twój Jaś staje się Jankiem? Moment, gdy dzieci skończą -naście lat, to dobra okazja, żeby zrobić ich współwłaścicielami, któregoś z waszych pojazdów. Może to być nawet motorower, lub przyczepka. Ok zapłacisz teraz trosze więcej ze względu na wiek Twojej pociech, Pomyśl ile nerwów zaoszczędzisz sobie w przyszłości?

Weteran szos.

Na koniec mam dla was propozycję, dzięki której poprzednie 3 będą nieistotne? Propozycję, która na starcie umożliwi młodemu kierowcy ubezpieczenie samochodu ze zniżką w wysokości 70%? Co powiecie na kupno Weterana Szos? Spokojnie, niech to określenie was nie przerazi. Nie trzeba kupować samochodu pamiętającego dinozaury. Wystarczy, że samochód skończy 25 lat. Na rynku można znaleźć wiele ciekawych samochodów w tym wieku, w bardzo dobrym stanie. Do tego we wszystkich kategoriach. Są dobre hatchbacki, nadal posiadające charakter sportowe auta, jak i mocne i konkretne limuzyny. O tym w jaki sposób ubezpieczyć takiego klasyka pisałem w artykule: Jak tanio ubezpieczyć stary samochód.

 

Przedstawione metody można ze sobą połączyć, lub korzystać z nich osobno. Jednak niezależnie, od tego który sposób wykorzystacie, jedno jest pewne. W każdej sytuacji zaoszczędzicie sporą sumę pieniędzy 🙂 To który sposób wg was jest najciekawszy?

 

PS. Mam do was pytanie. Myślę nad przygotowaniem serii poświęconej właśnie weteranom szos. Chcę wybrać kilka modeli samochodów, tak, aby przedstawić każdy z segmentów. Co o tym myślicie? Dajcie znać w komentarzach, jakie samochody, chcielibyście zobaczyć?