5 powodów, dla których warto kupić ubezpieczenie Autocasco

Zwykle zakup samochodu wiąże się ze sporym wydatkiem, szczególnie, jeśli decydujemy się na nowszy model auta. I chociaż ubezpieczenie Autocasco jest umową dobrowolną, tego typu ochrony ubezpieczeniowej wymagają często kredytodawcy lub leasingodawcy. Dlaczego jeszcze warto zadbać o polisę AC? Podpowiadamy poniżej.

Ubezpieczenie AC – kompleksowa ochrona pojazdu

Najczęściej jednak Autocasco dotyczy szkód, które powstały na skutek:

  • wypadku i kolizji z innymi pojazdami, osobami, zwierzętami czy przedmiotami znajdującymi się poza pojazdem,
  • uszkodzenia pojazdu przez osoby trzecie lub zwierzęta,
  • kradzieży lub usiłowania kradzieży pojazdu, jego części lub tzw. wyposażenia dodatkowego,
  • pożaru lub wybuchu,
  • działania zjawisk atmosferycznych, do których zaliczamy między innymi powodzie, zatopienia, huragany, grad, uderzenia pioruna, osuwanie bądź zapadanie się ziemi, lawiny, itp.

Dlaczego warto kupić ubezpieczenie Autocasco?

Ubezpieczenie AC może być pomocne w wielu sytuacjach, jednak wiele osób wciąż zadaje sobie pytanie czy potrzebuje takiej kompleksowej ochrony. Dlatego poniżej podpowiadamy dlaczego warto kupić Autocasco

1 – Zabezpieczenie pojazdu na wypadek gwałtownych zjawisk atmosferycznych

W dzisiejszych czasach gwałtowne zjawiska pogodowe występują bardzo często. Ulewne deszcze czy wichury stanowią duże zagrożenie dla naszego mienia – także pojazdów. Dlatego warto zadbać o kompleksowe ubezpieczenie samochodu. Dzięki polisie zyskamy pewność, że w razie uszkodzeń powstałych na skutek nieprzewidzianych zjawisk atmosferycznych otrzymamy wsparcie ubezpieczyciela.

2 – Uszkodzenie samochodu przez nieznanych sprawców

Obok nieprzewidywalnych zjawisk pogodowych ubezpieczenie AC chroni nasz samochód także przed szkodami wyrządzonymi przez osoby trzecie, między innymi takimi jak uszkodzenia powstałe na parkingu. Praktyka pokazuje, że w takich sytuacjach bardzo trudno jest ustalić sprawców zdarzenia, dlatego polisa uchroni nasze finanse przed wydatkami związanymi z naprawą szkód parkingowych.

3- Kradzież samochodu

Polisa AC udziela ochrony ubezpieczeniowej także przed skutkami szkód powstałych w wyniku kradzieży. Co więcej, by uzyskać zabezpieczenie od tego typu ryzyka nie musimy decydować się na zakup pełnego ubezpieczenia Autocasco. Na rynku znajdziemy, bowiem nieco tańsze oferty, które uwzględniają konsekwencje najpoważniejszych zdarzeń losowych będących szkodą całkowitą tj. kradzież – jest to tzw. Mini Casco.

4 – Kolizja ze zwierzęciem

Niestety statystki pokazują, że z roku na rok zwiększa się liczba wypadków z udziałem dzikich zwierząt. A uzyskanie odszkodowania od zarządcy drogi, nadleśnictwa bądź koła łowieckiego często bywa problematyczne i wymaga zgromadzenia mocnych dowodów. Dlatego cennym wsparciem finansowym w tego typu sytuacjach będzie polisa AC, która jest najszybszym sposobem na uzyskanie odszkodowania.

5 – Naprawa pojazdu sprawcy szkody

Każdemu z nas może przytrafić się chwila nieuwagi, która doprowadzi do wypadku lub kolizji. I o ile obowiązkowe ubezpieczenie OC pokryje roszczenia poszkodowanego, to sprawca szkody będzie musiał naprawić swój pojazd we własnym zakresie. Właśnie w tego typu sytuacjach przyda się nam ubezpieczenie Autocasco – dzięki polisie zyskamy wsparcie finansowe nawet wówczas, gdy to my będziemy sprawcą zdarzenia.

Ile kosztuje ubezpieczenie Autocasco?

Jak wiadomo na wysokość składki Autocasco wpływają zazwyczaj te same parametry, które są brane pod uwagę przy obliczaniu ceny OC oraz wartość pojazdu. Praktyka pokazuje, że im droższy pojazd, tym więcej zapłacimy za polisę. Jednak wartość ta i tak stanowi niewielki wydatek w stosunku do kosztów, jakie możemy ponieść na zakup nowego samochodu. Pamiętajmy też, że mając starszy pojazd możemy zdecydować się na zakup Mini AC, które będzie tańsze od pełnej polisy AC.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji odnośnie zakupu Autocasco warto skontaktować się ze swoim agentem ubezpieczeniowym, który porówna dostępne na rynku oferty i dopasuje ubezpieczenie do naszych potrzeb. Wówczas zyskamy pewność, że dzięki polisie jesteśmy znacznie lepiej przygotowani na wszelkie okoliczności, które mogą nam się przydarzyć podczas użytkowania pojazdu.

Źródło: obau.pl