6 pytań, które musisz zadać agentowi przed wykupieniem autocasco?

Zgodnie z prastarym przysłowiem Polak mądry po szkodzie  przezorny zawsze ubezpieczony każdy, kto ceni swój samochód powinien pomyśleć o ubezpieczeniu autocasco.

Ubezpieczenie Autocasco to nic innego jak dobrowolne ubezpieczenie komunikacyjne chroniące Twój samochód. To dzięki niemu otrzymasz odszkodowanie w razie kradzieży, gradobicia, czy za pęknięty zderzak po nieszczęśliwym cofaniu na parkingu.

Autocasco uchodzi za drogą usługę skierowaną do bardziej majętnych osób. Nie jest to do końca prawda, ponieważ takie ubezpieczenie zawrzesz nawet na samochód 15-letni. W takiej sytuacji składka za autocasco będzie często niższa od składki za ubezpieczenie OC. Osobiście uważam, że ubezpieczenie AC to gwarancja spokoju i jeśli boisz się zostawiać kluczyki żonie, lub dzieciom, albo nie chcesz specjalnie do jego ochrony kupować psa, to nad zakupem polisy nie masz co się zastanawiać.

 

Osoby, które już zdecydują się na zakup tego ubezpieczenia często kierują się ceną. Pamiętaj, że cena nie świadczy, o jakości.

Decyzje o zakupie ubezpieczenia podejmujemy pod wpływem emocji, często szybko, bez żadnej analizy i pod wpływem daru przekonywania agenta. Podstawowym pytaniem jest to o cenę. Nie ma co ukrywać, każdy chce płacić jak najmniej, za jak największy pakiet/usługę.

Ale jeśli mamy 2 podobne oferty, których różnicą jest tylko cena, to coś tu nie gra…

Dlatego jeśli nie chcesz tylko pozornie cieszyć się z oszczędności na ubezpieczeniu, to musisz zadać agentowi te 6 pytań;

 

  1. Od czego chronić będzie polisa?

Ile Towarzystw ubezpieczeniowych, tyle różnych wariantów ubezpieczeń. I tak polisa może chronić od kradzieży, uderzeń pioruna, gradobicia, zalania, podtopienia, zderzenia z innym pojazdem, zderzenia ze zwierzęciem, działania osób trzecich polegających na uszkodzeniu pojazdu i wyposażenia. Dopytaj agenta o dokładny wykaz ryzyk, od których polisa będzie chronić Twój samochód.

 

  1. Jaka będzie suma ubezpieczenia?

Wysokość składki wyliczana jest na postawie danych pojazdu. Jego wieku, modelu, wartości. I właśnie wartość pojazdu wpisana jest na ubezpieczeniu, jako SUMA UBEZPIECZENIA. Jest to zarazem górna granica odpowiedzialności Towarzystwa ubezpieczeniowego za szkody wyrządzone w Twoim pojeździe. Dowiedz się, jak ta samu „ zachowuje się” w ciągu trwania polisy? Czy jest stała przez cały okres, czy maleje z każdym dniem posiadania pojazdu. Czy suma ubezpieczenia ulega pomniejszeniu o każdą wypłaconą szkodę?  Jest to ważny element umowy, ponieważ od tego zależeć będzie finalnie to ile pieniędzy otrzymasz za np. skradziony pojazd w chwili podpisania umowy, a ile po 7 miesiącach jej trwania?

 

  1. Jaka część odszkodowania otrzymasz?

Sprawdź czy otrzymasz całe odszkodowanie, czy ubezpieczyciel pomniejszy je o wysokość udziału własnego. Niska cena ubezpieczenia może oznaczać, że w polisie zastosowano bardzo duży udział własny, a to oznacza, że do każdej szkody będziesz musiał się dołożyć…

 

  1. Jakie będą warunki naprawy samochodu?

Jeżeli masz nowy samochód, to Pewnie liczysz, że szkoda zostanie naprawiona przy użyciu oryginalnych części zalecanych przez producenta Twojego samochodu?  A może zależy Tobie po prostu na naprawieniu samochodu, a części do niego maja być po prostu nowe? O to też dopytaj, ponieważ rodzaj wybranego wariantu naprawy samochodu ma wpływ na ostateczną cenę polisy.

 

  1. Jak ubezpieczone są szyby?

Naprawa uszkodzonej szyby może być wykonana z ubezpieczenia AC, ale to może wiązać się z utratą zniżek. Aby zapobiec tak dotkliwej stracie ciężko wypracowanych zniżek, niektóre towarzystwa proponują dodatkowe ubezpieczenie szyb.

 

  1. Jak duże muszą być straty, abyś mógł liczyć na odszkodowanie?

To jest również istotny element, który wpływa na ostateczną wysokość ceny ubezpieczenia. Sprawdź jak duża musi być szkoda, żeby Ubezpieczyciel podjął się jej naprawy? To ważne jeśli nie chcesz sam płacić za urwane lusterko, lub porysowane drzwi.

Wysoki udział własny, lub franszyz integralna obniżą wysokość ubezpieczenia, Ale szkody które nie przekroczą ich wartości będziesz musiał pokryć sam.

 

Zanim zdecydujesz się na konkretne rozwiązanie sprawdź wyłączenia, czyli sytuacje, w których polisa nie chroni Twojego samochodu. Przeanalizuj jeszcze raz te pytania i mniej je pod ręką podczas rozmowy z ubezpieczycielem.

 

PS.A może masz swoje sprawdzone pytania, które pomagają przy podjęciu decyzji?

Daj znać w komentarzu.;)