Czynniki wpływające na składkę za OC

8 czynników, które mają wpływ na wysokość ubezpieczenia OC

Przygotowanie oferty ubezpieczenia OC, to nie wróżenie z fusów. Żaden agent nie przygotuje jej tylko na podstawie nazwiska i modelu pojazdu. Jest wiele czynników, które  ma wpływ na wysokość ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych(OC).

Co m.in. wpływa na twoją składkę:

Marka i model samochodu

Statystyki to dziedzina wiedzy, którą posługują się firmy ubezpieczeniowe przy ustalaniu ceny ubezpieczenia. Jedną z nich jest to, jakie auta najczęściej powodują szkody.Ubezpieczenie OC przypisywane jest do konkretnego pojazdu, a nie do jego właściciela, dlatego kupując niektóre modele możesz z góry przyjąć, ze za OC zapłacisz więcej

Pojemność silnika

Pojemność silnika, decyduje o jego mocy. Właściel pojazdu o dużej mocy z pewnością zechce sprawdzić granice jego możliwości. Takie testy niosą za sobą zawsze wyższe prawdopodobieństwo spowodowania szkody. Z takiego założenia wychodzą firmy ubezpieczeniowe, dlatego skladka za OC na pojazdy o dużej pojemności jest wyższa.

Przebieg

Zużycie pojazdu zwiększa ryzyko wystąpienia awarii. Samochód z większym przebiegiem może okazać się mniej bezpiecznym. Składka za OC rośnie wraz z przebiegiem pojazdu, choć trzeba zaznaczyć, że nie wszyscy ubezpieczyciele biorą ten czynnik pod uwagę.

Data urodzenia właściciela

Młodzi kierowcy statystycznie powodują więcej wypadków, a każde Towarzystwo indywidualnie ustala to jak traktuje „młodego kierowcę”> Dla jednych będzie to kierowca, który nie skończyt jeszcze 25 lat, a dla innych osoba, która nie skończyła jeszcze 29 lat

Data wydania prawa jazdy

Doświadczenie w prowadzeniu pojazdów również znacząco  wpływa na wypadkowość. Pytanie o prawo jazdy łączy się często z pytaniem o  wiekie kierowcy. Im mniej doświadczona osoba, tym większe ryzyko spowodowania wypadku.

Automatycznie – wyższa składka OC;

Miejsce zamieszkania

Pytanie o miejsce zamieszkania, podczas przeliczania ceny ubezpieczenia może wydać się dziwne, ale Znów należy odwołać się do statystyk. Towarzystwa posiadają informacje o tym, jak wiele wypadków zdarza się w obrębie danego kodu pocztowego. Im więcej zdarzeń drogowych na danym terenie, tym większe prawdopodobieństwo, że sprawcą jednego z nich będzie kierowca ubezpieczonego pojazdu;

Stan cywilny i posiadane dzieci

Kierowcy mający rodzinę i dzieci,  uważani są za bardziej uważnych i jeżdżących bezpieczniej. Pytanie o stan cywilny i posiadane dzieci może zwiększyć składkę za OC, lub ją obniżyć

Posiadane zniżki

Historia ubezpieczeniowa, to jedna z najważniejszych informacji, która ma wpływ na ubezpieczenie OC. Wypracowane zniżki, mówią ubezpieczycielowi o tym, jak uważnie jeździ kierowca i czy nie powoduje szkód.

 

To tylko jedne z najważniejszych danych, odnoszących się do ceny OC. Należy jednak pamiętać, że każdy klient jest traktowany indywidualnie i w zależności od ubezpieczyciela, niektóre dane będą bardziej istotne, a inne mniej.