Czego boją się Polacy – Top 10 największych lęków.

Niedawno miał premierę raport „Mapa ryzyka Polaków”. To obszerne badanie, w którym Polacy wskazali czego się boją, określali swoje największe lęki i prawdopodobieństwo wydarzenia się w ich życiu konkretnych sytuacji kryzysowych. Wynik? Najbardziej boimy się śmierci osób najbliższych oraz, co nie dziwi w obecnej sytuacji, obawiamy się o zdrowie. Boimy się wypadków. Za coraz bardziej prawdopodobne uznajemy zagrożenia pogodowe. Boimy się też braku pieniędzy na starość.

Co ciekawe, wszystkie z powyższych obaw można minimalizować. Tu z pomocą przychodzą profilaktyka, odpowiednie zachowania oraz oczywiście dobrze dobrane ubezpieczenia. Paradoks: choć wielu rzeczy się boimy, nie zawsze to przekłada się na skłonność do ubezpieczania się. Tymczasem ubezpieczenia to gwarancja pomocy finansowej w najtrudniejszych momentach.

Czego boją się Polacy?Zobacz wybrane przykłady!

Śmierci najbliższej osoby obawia się 85% respondentów

Czego boją się Polacy  - śmierci

Sprawdź też: 20 pomysłów na to, skąd wziąć pieniądze na składkę ubezpieczeniową.

Ubezpieczyciele od 2015 roku wypłacili 53 miliardy złotych z ubezpieczeń życiowych (bez polis oszczędnościowych i inwestycyjnych). W 2021 roku rośnie nie tylko suma świadczeń wypłacanych z ubezpieczeń na życie… Rośnie też świadomość roli ubezpieczeń w życiu Polaków. To polisy, które pozwalają żyć na dotychczasowym poziomie (choćby pomoc przy spłacie kredytu), np. gdy jeden z żywicieli rodziny umiera.

Coraz bardziej boimy się o zdrowie swoje i bliskich

Drugą grupą bardzo istotnych obaw jest zdrowie, zarówno nasze własne, jak i naszych najbliższych. 80% osób obawia się braku pieniędzy na leczenie poważnej choroby. Więcej osób obawia się skutków ciężkich chorób oraz o brak dostępu do opieki medycznej. Prywatne badania i wizyty lekarskie na własną rękę, bez pomocy NFZ, mogą być sporym wydatkiem.

Istotną odpowiedzią na te obawy są prywatne ubezpieczenia zdrowotne i ubezpieczenia związane z ciężkimi chorobami, np. nowotworami.

Ubezpieczenia zdrowotne pełnią istotną rolę w profilaktyce. Dają łatwy i szybki dostęp do badań i lekarzy specjalistów, a w przypadku wielu chorób, szybka reakcja to gwarancja wyleczenia. Musimy też pamiętać, że poważna choroba może dotknąć każdego – w każdym wieku, niezależnie od statusu rodzinnego, majątkowego.

Czego boją się Polacy - obawiamy się poważnych chorób.

Czego boją się Polacy? Brak pieniędzy na starość!

Godne życie na emeryturze to jedna z kluczowych spraw dla Polaków. Tymczasem prawie połowa z nas nie odkłada dodatkowych środków na emeryturę, a co czwarty, który nie odkłada, nie widzi takiej potrzeby! A jednak, obawiamy się braku pieniędzy na starość! Dodatkowo pandemia wzmocniła nasze obawy dotyczące samotności. Dotyczy to zwłaszcza młodych ludzi. Samotności obawia się aż 2/3 najmłodszych respondentów, a 4 na 10 uznaje ją za prawdopodobną w życiu.

Warto pamiętać, że samotność wzmacnia niektóre ryzyka – dotyczy to zwłaszcza kwestii zdrowotnych, emerytury, opieki na starość. W tej sytuacji odpowiednie zarządzanie ryzykiem może zabezpieczyć nas przed wyzwaniami, z jakimi borykają się osoby samotne – a tych wyzwań na starość może być coraz więcej – jako społeczeństwo starzejemy się i niestety wciąż nie radzimy sobie z chorobami cywilizacyjnymi – odpowiedzią jest profilaktyka, oszczędzanie i oczywiście ubezpieczanie się, zwłaszcza ubezpieczenia na życie, od poważnych chorób oraz ubezpieczenia zdrowotne.

Mieszkanie – główny składnik majątku!

Mieszkanie jest najważniejszym składnikiem majątku Polaków. 96% z nas ocenia posiadanie własnego mieszkania lub domu jako istotne. Co więcej, tylko 16% deklaruje, że woli całe życie wynajmować mieszkanie, niż kupować je na kredyt.

Główną obawą związaną z mieszkaniami jest pożar.

Czego boją się Polacy. z uwagi na zmiany atmosferyczne, boją się utraty dachu nad głową.

Czytaj też: Jak wybrać ubezpieczenie mieszkania.

Aż 86 % badanych stwierdza, że ubezpieczenie mieszkania jest dla nich przydatne
w codziennym życiu. Można przytoczyć tu wydarzenia z Nowej Białej – żywioł zniszczył ponad 40 budynków, ubezpieczyciele byli na miejscu jeszcze tego samego dnia, a od rana trwało szacowanie strat i wypłaty pierwszych zaliczek. Tak działają ubezpieczyciele w przypadku szkód masowych – dużych pożarów, nawałnic, powodzi czy trąb powietrznych.

Zjawiska pogodowe i ocieplenie klimatu!

Wszyscy wiemy, że zmienia się klimat, pogoda staje się bardziej gwałtowna. To problem, który dość dobrze sobie uświadamiamy. Tylko 14% Polaków uważa, że globalne ocieplenie
to mit (przed pandemią uważało tak 21% mieszkańców kraju). Natomiast, aż 64% Polaków uznaje ocieplenie klimatu za zagrożenie, które wystąpi w ich życiu.

W walce z żywiołem nie warto ryzykować całego majątku, po prostu warto się ubezpieczyć.

Podsumowując:

Jeśli jakaś obawa spędza ci sens z powiek, poszukaj odpowiedniego ubezpieczenia. To stosunkowo niedrogie rozwiązanie, które zabezpieczy cię finansowo w najtrudniejszych sytuacjach życiowych.

źródło: nawypadekgdy.pl