Ubezpieczenie zdrowotne – jak korzystać bez zatrudnienia ?

Osoby zarejestrowane w ZUSie, mogą korzystać bezpłatnie z powszechnej opieki zdrowotnej.

Problem pojawia się u osób wykonujących wolne zawody, pracujących na umowach śmieciowych, czy osobach bezrobotnych.

Niestety bez ubezpieczenia każda wizyta, nawet u lekarza pierwszego kontaktu jest płatna, a rachunek za dłuższy pobyt w szpitalu najniższy nie będzie.

Nie dziwi fakt, ze osoby nieubezpieczone rozpaczliwe szukają rozwiązania, które zabezpieczy ich przed wysokimi kosztami leczenia.

Przeczytaj wpis do końca i dowiedz się, w jaki sposób i gdzie wykupić ubezpieczenie, które pomoże w razie nagłego wypadku, zapewni przyjazd karetki, czy pobyt na SORze.

Gdzie się ubezpieczyć?

Na szczewście osoby bezrobotne, freelancerzy i wykonujące wolne zawody mają kilka możliwości na przystąpienie do ubezpieczenia zdrowotnego:

 • Osoby do 26 roku życia mogą skorzystać z ubezpieczenia rodziców, pod warunkiem, że do tego wieku mają status studenta. Jeżeli nie studiujesz, to musisz ubezpieczyć się jak osoby bezrobotne
 • osoby po 26 roku zycia, które nadal studjują, mogą ubezpieczyć się na uczelni. Wystarczy, ze udasz się do wydziału finansowego swojej uczelni i wypłenisz odpowiedni wniosek. Uczelnia przekaże wniosek do ZUSu.
 • Przyjeło się, że ubezpieczenie zdrowotne z ZUSu maja tylko osoby mające stałe zatrudnienie. Niewielu wie, że każdy niezależnie od statusu zawodowego może prywatnie wykupić ubezpieczenie w NFZ i na tym się teraz skupię.

Zacznijmy od pytania:

Co obejmuje ubezpieczenie zdrowotne?

Zawarcie indywidualnej umowy z NFZ jest rozwiązaniem, dla osób niepracujących, bez statusu bezrobotnego, czy dla osób które nie cha płacić pełnej składki ZUS.

Indywidualne ubezpieczenie w NFZ daje możliwość leczenia się w ramach powszechnego systemu ochrony zdrowia.

Osoba ubezpieczona, czyli opłacająca składki, dostaje możliwość korzystania:

 z państwowych placówek medycznych,

 • opieki szpitalnej,
 • rehabilitacji,
 • a także pobytu w uzdrowisku.

W jaki sposób uzyskać ubezpieczenie zdrowotne w NFZ?

Aby przystąpiuć do ubezpieczenia zdrowotnego, należy podpisać umowę w wojewódzkim oddziale NFZ.

Do zawarcia ubezpieczenia potrzebne będą:

 • Dokument Tożsamości
 • dokument potwierdzający ostatni okres ubezpieczenia – umowa o pracę, świadectwo pracy, umowa zlecenie wraz z dokumentami potwierdzającymi zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego np.: drukiem ZUS ZUA, ZUS ZWUA lub ZUS RMUA
 • jeśli prowadziłeś działalność gospodarczą – potrzebny Ci będzie druk ZUS ZWUA oraz ZUS ZWPA potwierdzony przez ZUS, wykreślenie z ewidencji działalności gospodarczej, a w przypadku spółek prawa handlowego wykreślenie z KRS.

Ile kosztuje dobrowolne ubezpieczenie NFZ

Wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne wynosi 9% podstawy jej wymiaru.

Składka na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne w miesiącach styczeń, luty, marzec 2019 r. wynosi 456,43 zł za każdy miesiąc.

Składkę w pełnej wysokości za miesiąc kalendarzowy, w którym podlegało się ubezpieczeniu, także za niepełny miesiąc, należy opłacić do 15 dnia następnego miesiąca.

Od 1 stycznia 2018 r. składka na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne opłacana jest na konto ZUS, po uzyskaniu indywidualnego numeru konta.

Czy każdy zapłaci tą samą składkę?

Niestety osoby mające przerwę w ubezpieczeniu zapłacą więcej niż 456,43 zł.  Osoby, które dłuższy czas pozostawały nieubezpieczone zapłacą dodatkową opłatę.

Dodatkowa opłata uzalezniona jest od długości przerwy w płaceniu składki zdrowotnej, a wartość ustalana jest procentowo.

W I kwartale 2019 opłaty te wynoszą:

 • od 3 miesięcy do roku – opłata wynosi nie mniej niż 1014,29 zł,

powyżej roku do 2 lat –2535,70 zł,

 • powyżej 2 do 5 lat – 5071,41 zł,
 • powyżej 5 do 10 lat – 7607,11zł
 • powyżej 10 lat – 10142,82zł.

Na stronie NFZ przeczytamy, że w uzasadnionych przypadkach można ubiegać się o rozłożenie opłaty na raty.

Poza opieką medyczną, którą zapewnia NFZ istnieje możliwość wykupienia prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Prywatne ubezpieczenia zdrowotne mogą być alternatywą dla dużych kolejek i długiego oczekiwania na wolne terminy jakie spotkamy w państwowej opiece.

Dodatkowa polisa z pewnością będzie świetnym uzupełnieniem ubezpieczenia państwowego.

Więcej o prywatnych ubezpieczeniach medycznych napiszę w kolejnych artykułach.

🙂