ubezpieczenie dla samozatrudnionych

Ubezpieczenie dla samozatrudnionych -co powinno zawierać ?

Osoby pracujące na etacie zwykle korzystają z wielu różnych, grupowych ubezpieczeń. Osoby samozatrudnione, nie mogą się ubezpieczać w ramach takich programów. Mogą oni za to korzystać z wielu dobrowolnych ofert, które – w zależności od potrzeb – można wykupićć lub nie. Sprawdź, jak ubezpieczenia powinna posiadać osoba samozatrudniona?

Ubezpieczenie OC – czyli jak zabezpieczyć działalność freelancera?

Ubezpieczenie dla samozatrudnionych powinno obejmować zdarzenia wynikające z odpowiedzialności cywilnej(OC).

Dlaczego? Ponieważ wykonując jakąś pracę, może on niechcący spowodować straty wywołane realizowaną przezeń działalnością. Straty te nie muszą być jednoznacznie związane z wykonywaną pracą. Mogą one dotyczyć wielu innych, przypadkowych zdarzeń, na wskutek których ucierpiało mienie Klienta.

Co ciekawe, ubezpieczeniem tym nie musimy obejmować wyłącznie siebie, lecz również członków naszej rodziny, a nawet… zatrudnianych przez nas pracowników!

Ubezpieczenie medyczne – nie tylko dla zdrowych!

Kolejne, ważne ubezpieczenie, z którego powinien skorzystać samozatrudniony, to ubezpieczenie zdrowotne.

Tak – w naszym kraju możemy skorzystać z dwóch rodzajów ubezpieczeń: NFZ-etu i ubezpieczeń prywatnych. Do NFZ-etu zostajemy wpisani obowiązkowo lub dobrowolnie. Z kolei do ubezpieczenia prywatnego – jedynie dobrowolnie.

Trudno ocenić, które z nich jest lepsze. Jedno i drugie ma swoje słabe strony, o czym wie każdy, kto korzysta z polskiej (niekoniecznie „państwowej”) służby zdrowia.

Czytaj też: Czy warto decydować się na prywatne ubezpieczenie medyczne?

Ubezpieczenie (nie tylko) mieszkania, lub domu

Każdy wie, że ubezpieczenie mieszkania, lub domu, nie jest równoznaczne z ubezpieczeniem mienia. I to zwłaszcza wtedy, gdy to mienie jest własnością naszej – często jednoosobowej – firmy.

Niektóre firmy oferują specjalne pakiety ubezpieczeniowe, skierowane właśnie do mikroprzedsiębiorców.

Niektóre z nich ubezpieczają sprzęt nie tylko od groźny kradzieży, ale też od upadku, bądź innych uszkodzeń. Warto je polecić zwłaszcza tym osobom, które korzystają z wartościowego sprzętu.

Ubezpieczenie na życie dla samozatrudnionych.

Ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków przyda się każdemu freelancerowi, który nie pracuje „na etat”.

Czytaj też: Jakie wsparcie po wypadku daje polisa na życie?

Brak chorobowego należy sobie jakoś zrekompensować. Niektóre Towarzystwa Ubezpieczeniowe oferują ubezpieczenia, w ramach których osoba prowadząca działalność gospodarcza może skorzystać np. ze świadczeń, wypłacanych w przypadku jego niezdolności do pracy.

Rozwiązanie takie jest korzystne w sytuacji, gdy jest on jedynym żywicielem rodziny, bądź też jeśli utrzymuje się sam. Podobnie zresztą jest w przypadku ubezpieczenia na życie, z którego warto korzystać w sytuacji, gdy po śmierci ubezpieczonego rodzina pozostaje bez środków do życia.

Czytaj też: Gdzie szukać ubezpieczenia na życie dla całej rodziny

Podsumowując, ubezpieczenie dla samozatrudnionych nie jest niestety jednym, całościowym pakietem. Chcąc uzyskać pełny wariant ochrony, należy wykupić przynajmniej kilka świadczeń.

A wy, z jakich ubezpieczeń korzystacie?

ubezpieczenie dla samozatrudnionych