Jak wypowiedzieć umowę OC?

Kończy się Tobie polisa? Ubezpieczyciel żąda za składkę 2x więcej niż w ubiegłym roku. Chcesz zmienić firmę ubezpieczeniową? A może kupiłeś samochód i nie chcesz korzystać z ubezpieczenia zbywcy.
Sprawdź w jaki sposób, kiedy i w jakiej formie złożyć wypowiedzenie, tak aby było one skuteczne

Zacznijmy od tego, że ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych regulowane jest Ustawą z dnia 22 maja 2003r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Wszystko co dotyczy ubezpieczeń OC znajduje się w tym dokumencie, również kwestie związane z wypowiedzeniem.

Jak złożyć wypowiedzenie?

Zacznijmy od tego, że każde wypowiedzenie musi być złożone na piśmie.

Rezygnację złożysz

  • u agenta, który zawarł polisę;
  • w placówce firmy ubezpieczeniowej;
  • wysyłając je pocztą;
  • lub na adres mailowy Towarzystwa Ubezpieczeniowego.

Kiedy wypowiedzieć umowę ubezpieczenia OC?

Na ten temat narosło wiele mitów. Jednym z nich jest przekonanie, że ubezpieczenie trzeba złożyć na 30 dni przed końcem trwania polisy. Nie jest to prawda, co dokładnie opisuję poniżej. Jeżeli chciałbyś poznać inne mity dotyczące ubezpieczeń, to zapraszam Cię tu.

Wypowiedzenie na jeden dzień przed końcem obowiązywania polisy.

Stosuje się je w sytuacji, gdy ubezpieczenie OC wystwione zostało na okres 12 miesięcy.

Wypowiedzenie można złożyć w każdym momencie trwania polisy, ale nie później niż 1 dzień przed końcem obowiązywania umowy.

Przykładowo: Twoja polisa jest ważna do 31 sierpnia, więc ostatni dzień, w którym możesz ją rozwiązać to 30 sierpnia.

Decydując się na wysłanie wypowiedzenie pocztą pamiętaj, że datą zgłoszenia będzie data nadania listu.

Wypowiedzenie automatycznie zawartej umowy.

A co zrobić, gdy zapomnimy wypowiedzieć ubezpieczenie na jeden dzień przed końcem jego trwania?

Często zdarza się ze w natłoku spraw do wykonania szukamy nowego ubezpieczenia i zapominamy o tym, że stare powinno być rozwiązane. O tym, że tak nie jest dowiadujemy się często, gdy ubezpieczyciel wysyła pismo z wezwaniem do zapłaty.

Dlaczego tak się dzieje? Otóż firmy ubezpieczeniowe mają obowiązek kontynuować dla nas ubezpieczenie nawet, gdy nie poinformujemy ich o zmianie firmy ubezpieczeniowej. Dzięki temu wiele osób unika kar z UFG( Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny).

Na szczęście to ubezpieczenie także można rozwiązać. Aby wypowiedzenie było skuteczne, należy dołączyć do niego kopie nowo zawartej polisy.

Niestety za okres, w którym polisa była aktywna przyjdzie nam zapłacić. Im dłużej automatycznie wznowiona polisa była aktywna, tym większą składkę przyjdzie zapłacić.

Wypowiedzenie polisy otrzymanej wraz z kupionym pojazdem.

Inną kwestią jest też rozwiązanie polisy, którą otrzymaliśmy wraz z kupnem pojazdu. Z tą polisą możemy zrobić 2 rzeczy.

Można korzystać z niej do końca jej trwania( pytanie czy jest opłacona, jeśli tak to plus dla nas, a jeśli nie to musimy sprawdzić, czy będzie nam się kalkulować jej opłacenie).
Drugą możliwością jest jej rozwiązanie. Jeśli nie chcemy korzystać z polisy zbywcy, to możemy wypowiedzieć ją w każdym dowolnym momencie jej obowiązywania. Tak– w każdym momencie jej obowiązywania.

Istnieje jakieś przekonanie w społeczeństwie(kolejny mit), że na tym ubezpieczeniu można jeździć 30 dni od zakupu pojazdu.

Otóż nie. Możemy rozwiązać je w każdej chwili.

Jak już zdecydujemy się to zrobić , to do wypowiedzenia należy dołączyć umowę kupna tego pojazdu(Ubezpieczyciel musi wiedzieć dlaczego rozwiązujemy polisę, którą pierwotnie zawarł ktoś inny).

Czy to wszystkie sytuacje, w których można rozwiązać polisę OC?

Ubezpieczenie można rozwiązać też z chwilą demontażu/złomowania, lub wyrejestrowania pojazdu z kraju. Wtedy należy przedstawić odpowiednie dokument potwierdzający ten fakt.

Jak wspomniałem wcześniej, wypowiedzenie należy złożyć na piśmie. Dlatego przygotowałem dla Was mały bonus. Klikając w link poniżej możecie pobrać gotowy wzór wypowiedzenia OC.Kliknij tu.