Oc na stray samochód

Jak tanio ubezpieczyć stary samochód?

Ubezpieczenia samochodów do najtańszych nie należą. Niestety obowiązek jest i płacić trzeba. Jedni płacą mniej, drudzy więcej, a uzależnione jest to od wielu czynników.

Jakie czynniki mają wpływ na wysokość składki?

Może to być adres zameldowania ubezpieczającego, pojemność samochodu, marka pojazdu, historia ubezpieczeniowa właściciela pojazdu, wiek właściciela, czy wiek samego pojazdu.

Dziś zajmę się tą ostatnią kwestią i sprawdzimy ile wiosen samochód musi mieć przejechane, by za jego ubezpieczenie płacić mniej, lub nie płacić w ogóle?

W Polsce istnieje obowiązek ubezpieczenia pojazdu mechanicznego na 12 miesięcy. Od tej reguły istnieje jednak wyjątek, który daje możliwość zawarcia ubezpieczenia OC na 30 dni. Z tej reguły mogą korzystać właściciele komisów, samochody rejestrowane czasowo i właściciele pojazdów historycznych.

Co to jest pojazd historyczny?

Pojazd historyczny to:

pojazd zabytkowy w rozumieniu Prawa o ruchu drogowym,

pojazd mający, co najmniej 40 lat,

pojazd mający, co najmniej 25 lat pod warunkiem, że posiada większość oryginalnych części (minimum 75%, w tym główne podzespoły). .

Zróbmy mały test. Załóżmy, że posiadamy taki samochód i sprawdzimy ile zapłacimy za takie ubezpieczenie?

Ja na tapetę wezmę ubezpieczenie dla Volkswagena Golfa z 1975 roku, pojemność 1.6 , benzyna.

Składka za 30-dniowe ubezpieczenie tego samochodu wyniosła by 347 zł.

Teraz trzeba zastanowić się czy ubezpieczenie krótkoterminowe będzie opłacać się w dłuższym okresie czasu?  Kiedy tak naprawdę wykorzystywane są takie pojazdy?

Sezon na zloty, czyli spotkania miłośników danych pojazdów  trwa mniej więcej od kwietnia do października. Jeżeli z samochodu skorzystamy tylko w jednym miesiącu, to takie ubezpieczenie będzie nam się opłacać, Ale jeśli postanowimy wyjechać naszym samochodem powiedzmy w maju, lipcu i we wrześniu, to widzimy, że łączna składka za ten czas przekroczy 1000 zł, czyli będzie to składka za pełne, roczne ubezpieczenie.

A co powiedzielibyście, że za wartość miesięcznej polisy można mieć pełne, roczne ubezpieczenie OC?

Spytacie jak?  Spieszę z wyjaśnieniami:)

UWAGA!!! od 19 grudnia 2018 roku PZu nie współpracuje już z PZM. PZM w styczniu 2019 podpisało umowę z Compensą. W PZU nadal ubezpieczymy starszy samochód, pod warunkiem, że ma ” żółte tablice” oraz odpowiednią ekspertyzę rzeczoznawcy.

Polski Związek Motorowy( PZM) proponuje swoim członkom zniżkę 70% na ubezpieczenie pojazdu co najmniej 25-letniego do wykorzystania w PZU. Doskonale widać to na ich stronie:)

A jakie warunki musi spełnić samochód, aby móc otrzymać tą zniżkę?

Cytując stronę PZU:

Warunkiem udzielenia zniżki PZU 25+ na OC komunikacyjne jest :

posiadanie pojazdu osobowego lub ciężarowego do 3,5 t., przyczepy, pojazdu kempingowego (kampera), motocykla, którego – data produkcji przekroczyła 25 lat.

przynależność do Polskiego związku Motorowego z ważną legitymacją w okresie wystawienia OC

zniżka ma zastosowanie przy zawieraniu nowych umów OC w PZU bądź wznawianych umów OC w innym towarzystwie i w innej agencji

Wyłączenia:

Zniżka w pełnej wysokości, nie może zostać udzielona w ubezpieczeniu, jeśli w ciągu ostatnich 12 miesięcy nastąpiła szkoda i zdarzenie miało miejsce na tym bądź innym pojeździe właściciela

Zniżka nie może być udzielona dla pojazdów wykorzystywanych do nauki jazdy, taksówki do zarobkowego przewozu osób, w ramach działalności gospodarczej polegającej na wynajmie pojazdów lub do jazd wyścigowych.

Jak widzimy wyżej, warunkiem otrzymania zniżki na ubezpieczenie samochodu jest posiadanie karty członkowskiej Polskiego Związku Motorowego.

 Jak taką kartę zdobyć?

Wg mojej opinii, najprościej i najszybciej jest zadzwonić pod numer +48 22 532 84 44 i tam zamówić najtańszy produkt PZM, czyli assistance za 78zł. Tam podajemy swój adres email, na który otrzymamy dane do zapłaty za członkostwo w klubie. W okresie 7 dni od zapłaty za kartę, Polski Związek Motorowy przyśle nam ją pocztą.

Więcej o tej karcie przeczytacie na pzm.pl/karta/

Mając już kartę możemy udać się do doradcy PZU i wykupić ubezpieczenie ze specjalną zniżką.

To teraz sprawdźmy, ile zapłacimy za ubezpieczenie naszego Golfa, już po uwzględnieniu zniżki od PZM?

278 zł( słownie : dwieściesiedemdziesiątosiem złotych).

Dodając do tej kwoty 78 zł za kartę PZM za ubezpieczenie Golfa z 1975 roku zapłacimy łącznie 356 zł.

Tylko tyle i aż tyle 🙂

Jeszcze słowo ode mnie.

Ze zniżki mogą skorzystać posiadacze nie tylko samochodów osobowych, ale też właściciele motocykli, pojazdów ciężarowych, przyczep, czy kamperów.

Pracuję z klientami, którzy mają ubezpieczonych z 30 motocykli, po 10 samochodów i po 2 kampery. Ta zniżka obowiązuje więc na wszystkie pojazdy które posiadacie, a których wiek przekroczył już 25 lat

Podsumowując. Pojazd nie musi mieć żółtych tablic, aby móc zaoszczędzić na jego ubezpieczeniu. Wystarczy, że ma skończone 25 lat.

Tą i 9 kolejnych porad o tym jak zaoszczędzić na ubezpieczeniu OC znajdziesz w poradniku „10 porad , jak zaoszczędzić na ubezpieczeniu OC” Poradnik jest całkowicie bezpłatny, a pobrać go możesz klikając w przycisk poniżej 😉