Ubezpieczenie salonu fryzjerskiego i kosmetycznego.

Salony fryzjerskie i kosmetyczne, w codziennej działalności mierzą się z roszczeniowymi klientami, obawami, o zdemolowanie salonu, czy kradzież sprzętów.

To, o czym chcę dziś powiedzieć, to ochrona ubezpieczeniowa, która zapewni wszystkim właścicielom firm kosmetycznych odpowiednie zabezpieczenie, w razie zajścia nieprzewidzianych zdarzeń. Odpowiednio dobrany zakres ubezpieczenia pomoże szybko i bez wydawania własnych pieniędzy przywrócić w salonie stan przed zajściem szkody.

Zapraszam do artykułu 🙂

Ubezpieczenia, które omówię to:

  • ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej (OC) w związku z wykonywanym zawodem;
  • ubezpieczenie majątku;
  • ubezpieczenie na życie.

Ubezpieczenie OC salonu kosmetycznego i fryzjerskiego.

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej najczęściej kojarzy się z ubezpieczeniem samochodu. Z racji obowiązku jego posiadania, wiedza o nim jest mocno zakorzeniona w naszej świadomości. Każdy wie, że OC zabezpiecza interes osób trzecich, gdy wyrządzimy im jakąś szkodę. Taką samą funkcję pełni OC, w związku z prowadzoną działalnością.

Skoro tak, to dlaczego z podobnej ochrony nie mieliby skorzystać właściciele salonów. W końcu oni też mogą wyrządzić szkodę swoim klientom.

Ubezpieczenie odpowiedzialności to nie jest koszt, a zabezpieczenie finansowe w Twojej firmie.

Myślę, że każdy kto prowadzi firmę usługową, trafił kiedyś na roszczeniowego klienta i o ile niektóre przypadki można rozwiązać szybko i sprawnie, oferując np. dodatkową usługę gratis, to sytuacje w których:

  • skaleczysz nożyczkami klienta;
  • zastosujesz środek, na który klient jest uczulony;
  • spalisz klientowi włosy podczas ich rozjaśniania;
  • klient pośliźnie się na mokrej podłodze w Twoim lokalu i złamie nogę.

Takie sytuacje mogą kosztować Cię dużo nerwów, ale przede wszystkim pieniądze, jakie będziesz winien wypłacić poszkodowanej osobie.

Pamiętaj: Definicja OC działalności gospodarczej może być rozumiana przez każde Towarzystwo Ubezpieczeniowe inaczej, dlatego ważne jest aby każdorazowo sprawdzić tą definicję w Ogólnych Warunkach Ubezpieczeń( OWU).

OC salonu zapewni Tobie ochronę za szkody spowodowane w związku z prowadzoną działalnością i posiadanym mieniem. Taki jest podstawowy zakres ochrony.

Ubezpieczenie OC warto rozszerzyć o dodatkowe klauzule, wyszczególnione w poniższej grafice:

Kolejnym istotnym elementem ubezpieczenia jest zabezpieczenie majątku salonu w postaci samego lokalu i jego wyposażenia.

Domyślam się, że miejsce w którym świadczysz swoje usługi jest ważnym składnikiem majątku Twojej firmy. Z pewnością chciałbyś mieć pewność, że żaden pożar, czy kradzież nie zrujnuje Twojego portfela.

Jestem przekonany, że odpowiednie zabezpieczenie lokalu  ochroni Cię, przed ewentualnym zaczynaniem wszystkiego od początku.

 Jak ubezpieczyć salon i jego wyposażenie?

Ubezpieczenie lokalu powinno znaleźć się na polisie, jeżeli jesteś jego właścicielem. W sytuacji gdy go wynajmujesz nie ma takiej potrzeby. Wtedy jednak warto zawrzeć ubezpieczenie „OC z klauzulą za szkody w mieniu najmowanym” z odpowiednio dobraną Sumą Ubezpieczenia. Jeżeli najmowany salon był przez Ciebie remontowany, to koszt remontu powinien być uwzględniony na ubezpieczeniu jako nakłady adaptacyjne.

Kolejnym istotnym elementem polisy będzie zabezpieczenie:

  • wyposażenia i urządzeń, które wykorzystujesz w codziennej pracy;
  • środków obrotowych, czyli towarów które sprzedajesz swoim klientom;
  • gotówki.

Zalanie, czy pożar, to nie jedyne zagrożenia jakie mogą pojawić się w salonie.

Jest wiele osób, które mają „lepkie ręce” i Twój lokal może być dla nich okazją do sprawdzenia właśnie, ile do tych rąk może się przykleić. Wiara w organy ścigania może być w takich sytuacjach zgubna, dlatego dobrze jest zabezpieczyć się przed kradzieżą w salonie.

Ubezpieczenie salonu i to co się w nim może wydarzyć, to nie jedyne o czym powinien myśleć świadomy przedsiębiorca. Planując ochronę firmy nie możesz zapomnieć o bliskich dla których pewnie to robisz.

Czy zastanawiałeś się nad taka sytuacją?

Jesteś mężem/żoną masz dzieci i masz wydatki związane z utrzymaniem rodziny. I teraz wyobraź sobie, że może cię zabraknąć. Jak wtedy poradzą sobie Twoi bliscy? Czy będą mieć finansowe zabezpieczenie na np. 3 do 6 miesięcy, aby zacząć układać sobie życie na nowo?

Przede wszystkim, jako przedsiębiorca w jednoosobowej działalności, odpowiadasz całym swoim majątkiem.

Co więcej, w przypadku Twojej śmierci, firma jest po prostu rozwiązywana i nie da się jej odziedziczyć w świetle nowych przepisów prawa.

Dlatego tak ważne jest, aby zabezpieczyć swoich bliskich na wypadek, śmierci, czy siebie w razie jakiegoś przykrego zdarzenia losowego, które mogłoby uniemożliwić Ci dalsze prowadzenie działalności.

Nie licz wtedy na państwo, bo ono niestety nie pomoże. Może jedynie wysłać komornika, kiedy okaże się, że miałeś zaciągnięte jakieś kredyty.

Jedną z możliwości zabezpieczenia siebie i bliskich przed taką ewentualnością jest ubezpieczenie przygotowane specjalnie dla przedsiębiorców. Bez stosu papierów, badań i ton formalności, które do tej pory mogły zniechęcać Cię do takiego kroku.

Dzięki temu, w razie Twojej śmierci, Twoi bliscy otrzymają odszkodowanie, które pomoże im nie tylko przeżyć, ale również spłacić ewentualne zadłużenia w bankach, czy u kontrahentów.

To również świetne rozwiązanie dla Ciebie samego, gdyż w razie jakiegokolwiek wypadku, będziesz mógł liczyć na odszkodowanie, które pozwoli Ci na szybszy powrót do zdrowia, jak i pokrycie bieżących wydatków.

Mam nadzieję, że tym wpisem przybliżyłem Tobie jako posiadaczowi salonu kosmetycznego, lub fryzjerskiego znaczenie ubezpieczeń i jaki mogą mieć wpływa na funkcjonowanie Twojej firmy.

Jeżeli coś jest niejasne i masz wątpliwości, to napisz je w komentarzu, a postaram się je rozwiać.

A jeżeli zainteresował Cię ten temat na tyle, że chcesz poznać ofertę odpowiednią dla Ciebie, to napisz do mnie maila.