ekuz

Karta EKUZ. Uzupełnienie, czy pełnowartościowe ubezpieczenie

NFZ podkreśla, że EKUZ nigdy nie zastąpi ubezpieczenia wakacyjnego, a może być jedynie jego uzupełnieniem. Nie brakuje jednak turystów przekonanych, że za granicą EKUZ w zupełności wystarczy. Niestety w wielu sytuacjach karta staje się zbędna… Zanim zdecydujesz się na wyjazd z samą kartą sprawdź, w jakich sytuacjach jej posiadanie nic nie daje.

Z poprzedniego artykułu wszystko o karcie EKUZ wiecie kto i jak może korzystać z ubezpieczenia EKUZ. Niestety samo posiadanie karty EKUZ nie wystarczy. Europejska Karta Ubezpieczenie Zdrowotnego nie rozwiązuje wszystkich problemów… sprawdźmy zatem, w jakich sytuacjach wydawana przez Narodowy Fundusz zdrowia karta na niewiele się zda.

Bezpłatne usługi medyczne

Każdy kraj ma własne zasady dotyczące kosztów leczenia. W większości obowiązuje zasada współfinansowania opłat medycznych. Koszt danych usług uzależniony jest od regulacji państwa w którym przebywasz.  Dokłądne informacje o usługach nierefundowanych przez EKUZ można znaleźć na stronie NFZ. Jakie mogą to być koszty? W Portugalii za świadczenie zdrowotne przyjdzie zapłacić nam od 5 do 10 euro. We Włoszech usługa stomatologiczna będzie w pełni odpłatna.

Leczenie prywatne

Karta EKUZ uprawnia do skorzystania z pomocy medycznej tylko w placówkach, które działają w ramach systemu publicznego. Problem pojawi się w sytuacji, gdy w kurorcie nie działa prywatna placówka medyczna. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego okaże się nieprzydatna.Skorzystanie z usług prywatnego szpiatla, lub przychodni wiązać się będzie z koniecznością opłaty przez nas całego rachunku.

Sporty ekstremalne i ratownictwo

Ryzyko odniesienia kontuzji i wypadku podczas uprawiania sportów ekstremalnych jest zdecydowanie wyższe. EKUZ nie gwarantuje pomocy w takich sytuacjach. Koszty ratownictwa w większości krajów opłaca sam poszkodowany. A te mogą być ogromne.  Akcja ratownicza, w górach, na morzu może kosztować nawet 20 000 zł.

Powrotny transport do kraju

Przewiezienie chorego samolotem sanitarnym, karetką pogotowia, transport zwłok z zagranicy. EKUZ w żadnym z tych przypadków nie pokrywa kosztów transportu do kraju. Przytoczyć można przykład z 2012 roku, kiedy transport chorego po zawale serca samolotem z Austrii do Polski i dalej do szpitala kosztował ponad 40 000 zł. Karta EKUZ w tym wypadku nie pomogła. Całość na szczęście pokryła firma ubezpieczeniowa.

 

EKUZ zapewnia pomoc tylko w razie problemów ze zdrowiem.  W razie problemów z prawem, organizacji przyjazdu bliskich, czy dosłania niezbędnych dokumentów nie mamy co liczyć na EKUZ. Karta zapewnia częściową pomoc, ale nie gwarantuje pełnej ochrony za granicą.

Karta może być jednak idealnym uzupełnieniem ubezpieczenia turystycznego, o którym więcej opowiem już za tydzień.