5 rzeczy o których trzeba pamiętać, przed wyjazdem za granicę

Co kraj to obyczaj

Przed urlopem za granicą warto poznać zasady oraz przepisy tam panujące, aby nie sprawić sobie dodatkowych kłopotów i problemów. Oto one:

Ograniczenia prędkości


Uważajmy na ograniczenia prędkości – obowiązkowo zapoznajmy się z prędkościami obowiązującymi w odwiedzanych przez nas państwach. Pamiętajmy, że największe różnice dotyczą obszaru niezabudowanego, dróg ekspresowych i autostrad, podczas gdy dozwolona prędkość na obszarze zabudowanym z reguły wynosi 50 km/h (aktualne szczegółowe przepisy znajdziemy na przykład na stronie autempoeuropie.pl).

przepisy i zasady za granicą. Nie myśl, że w razie otrzymania mandatu będziesz bezkrany.

Mandaty


Płatność za mandat (na miejscu lub w kraju) – należy wiedzieć, że mandat należy zapłacić na miejscu gotówką lub kartą. Kiedy nie mamy możliwości tego zrobić, policja może nam nawet zarekwirować samochód lub dokumenty do czasu zapłaty.

Natomiast w przypadku mandatu z fotoradaru policja szybko nas namierzy dzięki działającym w UE Krajowym Punktom Kontaktowym. Wezwanie przyjdzie do naszego miejsca zamieszkania i lepiej szybko zapłacić, bo w zależności od kraju grożą nam: odsetki, podwojenie kary lub koszt firmy windykacyjnej.

Sprawdź za darmo, ile kosztuje ubezpieczenie Twojego przyszłego wyjazdu. Wpisz kod GRANICA10 i obniż wysokość składki.

Dokumenty


Dokumenty (ważne i zeskanowane) – przed wyjazdem sprawdźmy ważność paszportu.

Należy wiedzieć, że obecnie poza krajami UE oraz w Islandii, Norwegii i Liechtensteinie termin ten musi wynosić 3 miesiące czasu, a w niektórych krajach (np. w Egipcie) co najmniej 6 miesięcy od daty przyjazdu. Chociaż w zasadzie na obszarze UE wystarczy nam dowód osobisty, to MSZ rekomenduje jednak zabranie także paszportu.

Kiedy zgubimy jeden dokument, z tym drugim wtedy wrócimy do kraju. Zróbmy także skany dokumentów i wyślijmy je na swój adres e-mail. Kiedy ukradną nam dokumenty, skany będą pomocne do potwierdzenia naszej tożsamości i wyrobienia tymczasowego paszportu.

Czytaj też: Kolizja za granicą – jak postępować w razie stłuczki

Wyjazd dziecka


Dziecko podróżuje nie tylko z paszportem – jeżeli dziecko wyjeżdża z jednym rodzicem, a oboje posiadają pełnię władz rodzicielskich, lepiej, aby jest wtedy aby drugi rodzic wyraził na to pisemną zgodę, potwierdzoną u notariusza (maksymalna opłata rynkowa powinna wynosić do 25 zł).

Nie ma na to wprawdzie przepisu w prawie polskim ani unijnym, ale tak nakazuje praktyka i podejście służ wielu państw. Pamiętajmy, że taką zgodę należy przetłumaczyć na język kraju, do którego jedziemy lub na angielski (opłata wynosi obecnie około 50 zł).

Natomiast taką zgodę podpisaną przez oboje rodziców musi mieć dziecko, które jedzie na wakacje np. tylko z dziadkami.

Ubezpieczenie turystyczne


Warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie, bowiem zakres świadczeń medycznych, jakie gwarantuje nam Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (kraje UE, Norwegia, Szwajcaria, Liechtenstein oraz Islandia) może się okazać zbyt mało pojemny. Natomiast to ubezpieczenie jest konieczne, kiedy jedziemy poza Europę.

Suma ubezpieczenia Kosztów Leczenia powinna wynieść minimum 200 tys. złotych – jest to koszt 3-tygodniowego leczenia szpitalnego w większości państw. Jeżeli będziemy uprawiać sporty, powinno to być wtedy zaznaczone w polisie, podobnie jak gwarancja transportu chorego do Polski bez limitów.

Kup ubezpieczenie turystycznemmm

Dodatkowo należy wiedzieć obecnie o programie iPolak, w którym znajdziemy informacje dotyczące między innymi obyczajów i kultury, obowiązkowych szczepień i sposobów podróżowania w danym kraju. Taka bezpłatna aplikacja wskaże nam też drogę do polskiej placówki dyplomatycznej, podpowie, co zrobić w razie zaistniałych problemów. Możemy ja pobrać w AppStore, Google Play i Windows Phone. Twórcą programu jest MSZ.

Potrzebujesz dobrego ubezpieczenia turystycznego? Sprawdź je tutaj: