Jak ubezpieczyć się na Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w Rosji

17 czerwca. Moskwa. Stadion Spartaka Moskwa. Dobiega końca ostatnia minuta doliczonego czasu gry. Wszyscy kibice białoczerwonych stoją. Polacy rozpaczliwie bronią jednobramkowej przewagi nad Senegalem. Ostatnia akcja rywali.

Rozlega się gwizdek sędziego. Koniec. Wygrywamy nasz pierwszy mecz na Mistrzostwach Świata w Rosji. Radość polskich kibiców zapełnia cały stadion. Cieszysz się z innymi. Zamierzasz celebrować sukces naszych z innymi kibicami. Wychodząc przybijasz piątki z innymi fanami. W tym momencie stopa ześlizguje się Tobie ze schodka. Tracisz równowagę, słyszysz trzask w okolicy stopy. Upadasz i przy okazji wytrącasz z ręki innego kibica jego smartfona.

Czy taki scenariusz może się wydarzyć? Wygramy? To fantastycznie. Przegramy? Zostaje nam plan B w postaci kolejnych meczów.

Czy Tobie podczas wyjazdu może coś się przytrafić? Może. A czy wtedy będziesz miał plan B na taką ewentualność? Jakie konsekwencje może mieć wypadek, lub gdy uszkodzisz komuś jakąś rzecz? O tym przeczytasz w dalszej części artykułu.

Wjazd do Rosji z wizą i ubezpieczeniem

Zacznę od tego, że do wjazdu do Rosji potrzebna jest wiza, a żeby otrzymać wizę należy posiadać ubezpieczenie kosztów leczenie na cały planowany pobyt.

Taką też informację znajdziesz na stronie Ambasady Rosyjskiej działającej w Polsce.

Ubezpieczenie zdrowotne z pokryciem 30 000 EUR ważne na terenie Federacji Rosyjskiej na okres pobytu w Rosji.

 

A teraz ważna informacja dla kibiców, jadących do Rosji.

Wszyscy, którzy posiadają bilety MŚ FIFA 2018 zostali zwolnieni z obowiązku posiadania wizy. Jasno mówią o tym przepisy ustawodawstwa Federacji Rosyjskiej dotyczące przedsięwzięć sportowych.

Wymogiem jest posiadanie:

  • Aktualnego dokumentu tożsamości. Uwaga przy wyrobieniu wizy potrzebny jest ważny co najmniej 180 dni paszport. Kibice wizy mieć nie muszą, ale dobrze, żeby ich paszport był czynny co najmniej 6 miesięcy
  • „darmowy paszport kibica” Fan ID.  Wszelkie informacje o karcie znajdziesz na

www.fan-id.ru oraz www.welcome2018.com

 

Ok. Skoro mam bilet i nie potrzebuję wizy, to czy muszę kupić polisę zdrowotną?

Moja odpowiedź brzmi tak. I bez znaczenia czy jedziesz oglądać mecze, czy tylko kibicować razem z innymi i przy okazji zwiedzać to największe Państwo na świecie.

Postaram się w miarę przystępny sposób uzasadnić moją odpowiedź.

Mówi się, że Rosja to stan umysłu, ale skoro wymogiem wjazdu do tego kraju jest posiadanie ubezpieczenia na co najmniej 30 000 Euro, to wiedz, że nie jest to wymysł z czapki.

Moim zdaniem kwota ubezpieczenia na 30 000 Euro jest nadal mała, jeżeli chcesz myśleć o realnej pomocy. Dlaczego tak twierdzę

W Rosji nie działa karta EKUZ, którą z powodzeniem można używać w krajach Unii Europejskiej.

Tak więc każda pomoc medyczna będzie odpłatna. Niestety rosyjskiej opiece zdrowia daleko do standardów, jakie panują choćby w naszym kraju. Aby dostać się do lekarza poza kolejką należy zapłacić. W wielu miejscach panuje powszechna korupcja.

Dlatego jedynym racjonalnym rozwiązaniem zostaje korzystanie z prywatnej opieki medycznej. A ta kosztuje.

Ubezpieczenie zdrowotne to nie tylko zwrot kosztów leczenia. To również koszty związane z transportem do szpitala, lub do Polski.

Przy każdej okazji pytaj agenta o limity związane z transportem medycznym. Często limit przeznaczony na transport jest dużo niższy od podstawowej Sumy Ubezpieczenia. Weź to pod uwagę i wybierz takie ubezpieczenie, w którym pokrycie kosztów transportu medycznego będzie równe wartości kosztów leczenia.

 

Ubezpieczenie od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków

Emocje podczas MŚ FIFA 2018 zależeć będą od naszej reprezentacji i mam nadzieje, że będą jak najbardziej pozytywne. Nie mniej, tak jak w każdej sytuacji, podczas mistrzostw może dojść do nieszczęśliwego wypadku. Odszkodowanie za trwały uszczerbek przyda się, gdy po mistrzostwach zamiast do pracy, ze złamaną ręką zostaniesz w domu.

 

OC w życiu prywatnym

W ferworze świętowania kolejnego sukcesu białoczerwonych nie trudno o roztargnienie. Chwila nieuwagi i z ręki kibica stojącego obok leci telefon. Domyślam się, że mimo wspólnego świętowania nie ujdzie to Tobie na sucho. Na szczęście OC w życiu prywatnym pokryje szkody, jakie wyrządzisz podczas mistrzostw.

Ubezpieczenie bagażu

Na stronie Polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych przeczytamy:

W Rosji występuje spore zagrożenie przestępczością pospolitą (kradzieże, napady rabunkowe, włamania, oszustwa i pobicia). Zaleca się unikanie rzucającego się w oczy zachowania wskazującego na posiadanie większych kwot pieniędzy, zwłaszcza w takich miejscach jak hotele, restauracje, stacje benzynowe itp

Jeżeli obawiasz się o utratę gotówki, lub bagażu, to niech na polisie pojawi się ubezpieczenie bagażu. W ramach tego ubezpieczenia otrzymasz rekompensatę za zaginione, lub uszkodzone rzeczy osobiste. Wysokość ubezpieczenia powinna być dobrana indywidualnie.

Pamiętaj, że powiększy ona ogólną wartość składki.

Klauzule i wyłączenia.

Może nie pamiętasz, ale 13 kwietnia 2017 w Petersburgu doszło do ataku terrorystycznego, w którym zginęło 14 osób. Niestety to nie jedyny taki przypadek w ostatnich latach w Rosji.

Klauzula aktu terroryzmy, lub nieoczekiwanej wojny zabezpieczy cię  w razie wystąpienia tego typu zagrożeń. Oczywiście nie oznacza to, że staniesz się kuloodporny. Będziesz mieć pewność, że ubezpieczyciel weźmie odpowiedzialność za następstwa nieszczęśliwych wypadków w wyniku aktu terrorystycznego.

Wyłączenia odpowiedzialności znajdziesz w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia . Towarzystwa określają w nich sytuacje, w których ubezpieczony nie otrzyma odszkodowania.

Szczególnie pod uwagę należy wziąć wyłączenia związane z alkoholem.

Znając kulturę Rosji i klimat, jaki może panować podczas największego święta piłkarskiego  najczęściej do wypadków będzie dochodzić pod wpływem alkoholu.

Pamiętaj, że w takich sytuacjach ubezpieczyciel odmówi wypłaty świadczenia.

Ubezpieczenie samochodu

Została ostatnia kwestia do omówienia.

Jeżeli na mistrzostwa jedziesz samochodem to pamiętaj, że nie wystarczy mieć przy sobie samego potwierdzenia ubezpieczenia OC. Obowiązkiem jest osiadanie międzynarodowego ubezpieczenia komunikacyjnego. W Polsce znane jest to jako ZIELONA KARTA .

 

Podsumowując:

  • Warunkiem wjazdu do Rosji jest wiza
  • Warunkiem otrzymania wizy jest ubezpieczenie kosztów leczenia na 30 000 Euro
  • Kibice posiadający bilety na MŚ FIFA 2018 nie mają obowiązku posiadania wizy
  • W Rosji Karta EKUZ nie działa
  • Opieka zdrowotna jest płatna, dlatego i tak rozważ wykupienie polisy turystycznej
  • Jadąc samochodem zabierz ze sobą Zieloną Kartę.

 

Mam nadzieję, że przekonałem Cię, że ubezpieczenie na wyjazd do Rosji, to nie tylko dodatek do wizy, ale przede wszystkim realna ochrona Twojego zdrowia.

Masz pytania? Śmiało zadaj je w komentarzu. Postaram się rozwiać każde wątpliwości.