NNW szkolne

Ubezpieczenie szkolne i 7 mitów na ich temat

W temacie ubezpieczeń szkolnych powstało wiele niedomówień. Rozprawienie się z nimi, jest jednak bardzo ważne. To od nich zależy, czy rodzice będą zadowoleni z ochrony swoich dzieci…

Przygotowałem listę 7 błędnych przekonań o ubezpieczeniach szkolnych, które postaram się rozwiać.

1. W czasie wakacji ubezpieczenie szkolne nie działa

Towarzystwa ubezpieczeniowe wykazują, że wypłacą odszkodowanie, gdy do wypadku dojdzie:

  • w drodze do szkoły i ze szkoły,
  • podczas pobytu w szkole,
  • w trakcie zajęć pozalekcyjnych,
  • na szkolnych wycieczkach, czy obozach.

Należy pamiętać, że umowa ubezpieczenia działa przez 12 miesięcy i 24 godziny

2. Uczeń dostanie odszkodowanie jak zachoruje

Sama nazwa ubezpieczenia wskazuję, że wszystkie odszkodowania muszą być spowodowane nieszczęśliwym wypadkiem. Jeżeli dziecko w wieku szkolnym ma zdiagnozowaną chorobę genetyczną, nowotwór, zapalenie płuc czy choćby gryp to nie dostanie za takie zdarzenie wypłaty odszkodowania.

To stwierdzenie dotyczy standardowych ubezpieczeń szkolnych. Jest jednak ubezpieczenie z AXA, które w zakresie posiada ochronę za poważne zachorowanie.

Ubezpieczenie można jednak rozszerzyć o opcje:

a) zwrot kosztów leczenia – ubezpieczony otrzyma zwrot kosztów leczenia, w związku z nieszczęśliwym wypadkiem,

b) dieta szpitalna w wyniku nagłego wypadku- kwota, która zostanie wypłacona za każdy dzień pobytu w szpitalu(warunkiem wypłaty diety jest pobyt w szpitalu przez  co najmniej 3, lub 4 doby w zależności od oferty firmy ubezpieczeniowej

3. Ubezpieczenie jest przeznaczone dla uczniów nieletnich

Do szkolnego ubezpieczenia mogą przystąpić wszyscy , którzy się uczą. W praktyce oznacza to, że w ubezpieczeniu mogą być również uczniowie liceum, studenci, uczniowie szkół wieczorowych lub zaocznych.

4. Tylko w szkole mogę dostać takie ubezpieczenie

Ubezpieczenie NNW szkolne można wykupić w wersji indywidualnej. Rodzic sam może wybrać wariant ubezpieczenia, wysokość sumy ubezpieczenia, składkę mając bezpośredni wpływ na ostateczny wygląd polisy.

Ubezpieczenie szkolne z łatwością można kupić na stronie bezpieczny.pl

5. Ubezpieczenie szkolne jest obowiązkowe

Grupowe ubezpieczenie NNW dzieci i młodzieży szkolnej jest dobrowolne. Dyrektorzy szkół i nauczyciele często „idą na skróty” i informują rodziców, że wśród obowiązkowych opłat związanych z początkiem roku szkolnego jest opłata składki na ubezpieczenie. Rodzice pozostają w błędnym przekonaniu, że ubezpieczenie w szkole jest obowiązkowe. Nic podobnego.

6. Za wypadek otrzymam sumę, jaka znajduje się na polisie

Kwota wskazana na polisie, to górna granica odpowiedzialności firmy ubezpieczeniowej. Odszkodowanie zostanie przyznane adekwatnie do doznanego Trwałego Uszczerbku na zdrowiu. Pełna Suma Ubezpieczenia wypłacana jest w przypadku pełnej niezdolności do życia, lub śmierci ubezpieczonego.

7. Nieubezpieczone dziecko nie może jechać na wycieczkę

Kolejny mit, który wiąże się z przekonaniem, że ubezpieczenia nnw zawierane w szkołach są obowiązkowe. Wiemy już że tak nie jest. Nie ma obowiązku zawierania ubezpieczenia całorocznego, ani krótkoterminowego na krajową wycieczkę.

Wyjątkiem jest wyjazd za granicę. Wtedy zdecydowanie należy wykupić ubezpieczenie turystyczne obejmujące następstwa nieszczęśliwych wypadków, jak i zwrot kosztów leczenia.

Inne artykuły z kategorii ubezieczenie dzieci:

Jak dobrze ubezpieczyć dziecko w szkole?

Jak uzyskać odszkodowanie ze szkolnego ubezpieczenia dziecka

A wy z jakimi tezami się spotkaliście, które z prawdą mają nie wiele wspólnego? dajcie znać w komentarzach.