Czy warto wyjeżdżać za granicę, bez ubezpieczenia turystycznego?

Wybierając się w podróż do innego kraju zazwyczaj skupiamy się na przyszłych atrakcjach. Jednak podczas wypoczynku może dojść również do sytuacji, które będą wiązały się z koniecznością pokrycia kosztów leczenia. Przed skutkami wielu z nich możemy się chronić wykupując między innymi odpowiednie ubezpieczenie turystyczne.

Ubezpieczenie turystyczne – dlaczego warto je kupić?

Chyba każdy z nas słyszał już o sytuacjach, w których to turysta bez ubezpieczenia doznał wypadku bądź zachorował. I jak powszechnie wiadomo tego typu zdarzenia wiążą się nie tylko z bólem i stresem, ale również z ogromnymi zobowiązaniami finansowymi, powstałymi wskutek konieczności opłacenia kosztów leczenia bądź innych usług. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że polisa turystyczna może nas uchronić przed wieloma takimi sytuacjami.

CHCĘ KUPIĆ UBEZPIECZENIE TURTYSTYCZNE

Wsparcie w razie choroby

Nie każdy z nas wie, że podczas wyjazdu nawet z pozoru niegroźne zdarzenia mogą być początkiem naszych kłopotów. Zatrucia, złamania, różnego rodzaju choroby, urazy kręgosłupa – to tylko wybrane przykłady sytuacji, które zmuszą nas do wizyty w szpitalu. A bez polisy turystycznej, za pobyt w szpitalu, a także wezwanie karetki, w wielu miejscach będziemy musieli zapłacić z własnej kieszeni. Z ubezpieczeniem tego typu obciążania finansowe nie będą stanowiły dla nas problemu – dzięki czemu skupimy się wyłącznie na powrocie do zdrowia.

ubezpieczenie turystyczne, to nieodzowny element wyjazdów za granicę.

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej

Pamietajmy też, że podczas wakacji może dojść również do sytuacji, w której to my zawinimy i wyrządzimy szkodę innej osobie. A co za tym idzie zostaniemy pociągnięci do odpowiedzialności finansowej. Wówczas pomocne będzie nam ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, które zapewnia wypłatę świadczeń na poczet zwrotu za spowodowane szkody. Co ważne dotyczyć mogą one zniszczonego sprzętu czy też spowodowania obrażeń ciała.

Niezwykle istotne jest to, że zakres ubezpieczenia podróżnego może być znacznie szerszy. Może on uwzględniać ochronę nie tylko w przypadku chorób czy wypadków, ale też i innych sytuacji, takich jak zgubienie bądź kradzież bagażu, uszkodzenie samochodu, lub skrócenie wycieczki. Śmiało można stwierdzić, że wyjazd za granicę bez ubezpieczenia sprawia, że w takich sytuacjach nie jesteśmy właściwie zabezpieczeni.

Czy EKZUZ wystarczy?

Praktyka pokazuje, że wiele osób wybierając się na wakacje w Europie, ogranicza się wyłącznie do wyrobienia Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Jak wiadomo, jej posiadacze mają prawo do korzystania z bezpłatnej, publicznej służby zdrowia we wskazanych krajach. Zabezpieczenie tego typu jest bardzo przydatne, miejmy jednak świadomość, że jego zakres jest ograniczony. EKUZ zapewnia, bowiem tylko podstawową ochronę medyczną, przede wszystkim w sytuacjach poważnego zagrożenia zdrowia i życia. A transport powrotny do kraju, zakup leków czy koszty ratownictwa pokrywa sam poszkodowany.

A jak się okazuje, koszty leczenia za granicą mogą sięgać niebotycznych kwot. Np. za jeden dzień pobytu w szpitalu w Grecji możemy zapłacić około 1400 zł. Dlatego warto odpowiednio wcześnie zadbać o ubezpieczenie turystyczne, które pokryje tego typu zobowiązania.

Źródło: Nationale-Nederlanden